Pressrelease

2010-02-17                                                                                                 Tillbaka
 
 
Intercut maskinleverantör till världens största vågkraftspark
 
Seabased Industry har valt Intercut som leverantör av laserskärmaskin till sin nya fabrik i Lysekil. En laserskärmaskin av fabrikat LVD kommer att installeras i den nya fabriken. Modellen heter LVD AXEL S och kan med växelbord skära upptill 20 mm med mycket god kvalitet och hög tolerans.
 
Seabased Industry från Uppsala och kraftjätten Fortum investerar tillsammans en kvarts miljard i världens största vågkraftspark. Den nya fabriken i Lysekil ska producera 400-500 vågkraftverk som sammankopplade ska ge en effekt på 10MW, enligt VD Billy Johansson.
 
- Vi är glada och stolta för det förtroende vi fått från Seabased, säger Intercuts Trond Hansen, som arbetat fram skärlösningen tillsammans med Seabased tekniker.
  
Laserskärmaskin LVD AXEL S med växelbord och linjärdriving 
 
 
 
Intercut AB
Anders Pettersson
VD

 
 


 
 
 
 
 
 
 Säljare LVD i Sverige
Trond Hansen
tel: 08-550 512 06